Přejít na menu Přejít na obsah

Aktuálně


Historie festivalů

Pro Zbraně Avalonu číslo 27 jsem napsal úvodník a od té doby ho čas od času doplním, jen stručně, protože času je méně a méně a je třeba dělat užitečnější věci.

První sci-fi krůčky VP

Moje malá rekapitulace se netýkala se celého století a celé Země, jen části místně kolem Chotěboře, časově od roku 1969. Narodil jsem se. Nic nenasvědčovalo, že budete číst tyto řádky. Počůrával jsem se, křičel při prořezávání zoubků, vrávoral na nožkách a tak dále. Jako každé dítě. Ale pak se to začalo kazit. Naučil jsem se číst. Ještě ve školce, ale ani to by nebylo nic výjimečného. Horší bylo, že jsem četl stále více a více, zanedbával jsem klukoviny. Podnikl jsem i pokus s psaním SF na pionýrském táboře v Rušínově. Máma má tu povídku dodnes schovanou. Musí být strašná :-).

Hlavně jsem ale četl, tolik, že později na tablu základky jsem byl zobrazen v hromadě knížek a s nápisem Knihožrout. Četl jsem po škole, po večeři, pod peřinou s baterkou. Minimálně jednu knihu denně. Knihovnice mi ze začátku odmítala půjčovat 14 knížek na 14 dní. Jenže knihovna v Chotěboři nebyla bezedná a já pošilhával po knihovně rodičů. A pořádal jsem do ní exkurze. To už jsem byl starší, dejme tomu na konci základky a na začátku gymplu. Četl jsem všechno, co vypadalo trochu dobrodružně, detektivky i jiné knihy. A když jsem se dostal k trojici Vesmírná odyssea 2001, Dům o tisíci patrech a Den trifidů, lavina se dala do pohybu. Do té doby načtené knihy od Vernea, Běhounka, hltaného Trosky, sešity edice Karavana, sem tam něco v knižní edici Knihy Odvahy a Dobrodružství, kterých jsem měl celý seznam, neustále doplňovaný a odfajkovávaný u přečtěných položek, … se pod tou poslední trojkapkou utrhly a valily ze svahu, nabalujíce další.

První Parcon

Začal jsem zcela vědomě vyhledávat podobné knížky. V pražských antikvariátech během studií na VŠ jsem kupoval sešity edice Saturn, Mladá fronta edice 13 atd.. Stály dvě třetiny původní ceny, za třetinu se vykupovaly, takové to bylo jednoduché. Čekal jsem na novinky a Dunu četl dvacetkrát. Někde jsem se dozvěděl, že bude vycházet SF časopis, začal kupovat Ikarii, hned od prvního čísla. Z Ikarie jsem se dozvěděl o ostatních fanoušcích, přečetl si reportáže z conů, ale pořád jsem měl pocit, že se mě to netýká, že je to pro nějaké odborníky. Ostatně tento pocit má řada fanoušků naprosto zbytečně dodnes a místo aby svoji přítomností zachraňovali cony, budou se za pár let divit, že si o některých už ani nemohou číst.

Studium skončilo a já začal pracovat ve firmě Bismarck, která vyráběla plastikové modely. Domů jsme odebírali VTM a tam jsem si přečetl, že na Barrandově chystají natáčení sci-fi filmu Nexus. Seznámil jsem se s trikovým studiem Trilobit, pro které pracoval Martin Zhouf na návrzích kosmických lodí. Setkal jsem se i s ním. Byl to pro mě velký svátek. S panem Sojákem, producentem filmu a panem Balounem ze studia Trilobit jsme dali postupně dohromady základní podmínky pro výrobu plastikových modelů z filmu. Viděl jsem modely, viděl jsem na vlastní oči celou velkou scénu města, zapálil se pro modelářskou práci. Začal jsem připravovat podklady pro vedení firmy. Navázal jsem spojení s Vaškem Fořtíkem a jeho boys, se kterými jsem se domlouval na spolupráci při tvorbě SF her a knížek. Pamatuji si dodnes, jak vysoce formální byla první schůzka na Parconu v Šumperku. Do Šumperka jsem byl vyslán na vlastní žádost, abych provedl anketu, kterou jsem si připravil a díky pořadatelům vpravil do materiálů pro účastníky. Sám od sebe bych si tam asi netroufl, ale když jsem měl záminku …

Bismarck začal připravovat výrobu, ale já se seznámil na KitShow v Berouně s panem Fráňou, který stavěl sci-fi modely nejen z koupených stavebnic, ale i ze zbytků jiných stavebnic. V Bismarcku to šlo od desíti k pěti, všechno se zpožďovalo a dokonce ani později nedotáhl model Tarkesh z filmu až na pulty prodejen. Jenže to už jsem měl založenou vlastní firmu a začal s výrobou sci-fi modelů. Sirrah, Mirach, Raoul, Kaitos. Myslel jsem si, že když na trhu nejsou žádné SF modely, že se po nich jen zapráší. Spíš se ale prášilo na ty modely v mém skladu. Veletrhy a výstavy, první zklamání, úporná snaha, která vše ještě zhoršovala. Nákup AmiPro a propadnutí kouzlu práce s PC.

 

Založení klubu a začátek aktivit

Klub

Seznámil jsem se s Tomášem Bačkovským. Půjčování knížek, dlouhé debaty a mé nadšené líčení Parconu nakonec vyústily k vyvěšení propagačních letáků ve městě a nakonec v založení SFK Avalon v 12.2.1994 spolu s Láďou Pátkem, Vaškem Hochmanem a dalšími. Na prvních schůzkách jsme se seznamovali, vybrali název pro klub podle tenkrát úspěšné ságy o Amberu, debatovali o všem možném, četli knihy a koukali na video, hráli hru Duchové a démoni. Přihlásili jsme se do Českého Fandomu, začali odebírat Interkom, byli jsme na Parconu v Banské Bystrici i na prvním Bohemiaconu. Začínalo nás devět, ale čas běžel a původní sestava nevydržela, jenže ztráty byly nahrazovány dalšími a dalšími kamarády, zejména díky každému Avalconu nebo Večeru Fantazie. Klub se scházel v mnou najatých prostorách v domě 548 v Tyršově ulici.

Zbraně Avalonu

Vydal jsem sedm čísel Zbraní Avalonu, na vojně, kterou jsem nastoupil v lednu 1995 u 4. BRN v Havl. Brodě, jsem vydal další dvě, už ve Wordu, který jsem začal používat jako štábní zapisovatel. Získal jsem kresby pánů Novotného a Lacka pro ZA. ZA zapříčinily i seznámení s Pepou Břízou. Až po vojně jsem po zkrachovalém Bismarcku dokončil výrobu Tarkeshe z Nexu. Jenže to už jsem byl ve velkých problémech i se svojí firmou a následky se táhnou dodnes, i přes to, že jsem v roce 1996 začal vyrábět ještě modely Boine a Orino.

Soutěže

Uspořádali jsme soutěž Corwinovy spisy, která vydržela ještě dva další ročníky. V roce 1997 jsme založili novou tradici - literární soutěž povídek brutálních, krvavých, úchylných a jinak hnusných, ale snad ne literárně.

Avalcon

Začali jsme jezdit ještě víc v různé sestavě na cony, na porady a v ZA jsem kritizoval některé věci ve Fandomu. Postupně jsem se víc a víc zapojoval, díky svým výpadům jsem zviditelnil sebe i klub. Pochopitelně jsme si doporučovali knížky a filmy, ale bavili jsme se i o ne SF tématech - práci, počítačích, politice, zbraních, sportu… Také jsme si zahráli Dračí Doupě, Talisman, někteří z nás hrají MtG, Shadowrun. A dostávali jsme chuť něco velkého udělat sami. Kandidovali jsme na pořádání Parconu 1996. Bez zkušeností, kvůli jejichž nedostatku jsme naštěstí pořádání nedostali, jak jsme po prvním Avalconu sami zhodnotili. Po prvním Avalconu přišel druhý, místo 100 lidí na něm bylo najednou 240, rozrostl se program, představili jsme několik premiér ve smyslu celých typů pořadů.

Náš první Parcon

V roce 1998 jsme byli dostatečně připraveni na Parcon. Povedl se, i když byl pro nás organizačně velmi náročný a v některých parametrech nedosáhl na nejslavnější minulé. Při té příležitosti jsme vydali 800 ks stostránkových ZA 20 s barevnou křídovou obálkou a s ilustracemi Karla Šeby. Také jsme za tento rok dostali Mloka od Akademie SF, F a H, protože ZA se staly nejlepším fanzinem roku, ostatně i jako následující dva roky. Byl jsem zvolen do Rady Fandomu, najednou jsem se ocitl mezi těmi, které jsem kdysi kritizoval a zkusil na vlastní kůži jejich problémy.

Nejpestřejší aktivity

V roce 1999 jsem obnovil Fandománii v Ikarii, pracoval jako Manažer Fandomu na projektech Ligy podpory neofanů, pro nové nesmělé fanoušky jsme připravili několik pomocných aktivit, jako je Manuál "Založte SF klub", přednášky nebo informační stolek na conech, které vyústily v přihlášení několika SF klubů do Fandomu. Vydali jsme opět stostránkové ZA (24) a další rozšířené, v posledních opět trochu pozměnili design. Nakladatelství Netopejr vydalo soubor povídek ze tří ročníků Ježíška, poslední vyšel v roce 2003 na už jen jako elektronická kniha na CD-ROM. Už jsme si byli natolik jistí a poučení, že jsme si troufli na dva cony v jednom roce, první Avalcon Speciál na konci srpna navštívilo 240 fanoušků, program byl rozšířený o Star Trek con a Star Wars con. Na podzim jsme si ještě troufli na pořádání Porady, na které jsem rezignoval na funkci Manažera a po které jsem rezignoval i na členství v Radě. Rok 1999 byl jednoznačně nejúspěšnější v dosavadní historii klubu, protože i počet členů vzrostl a do klubu začala chodit i dvě děvčata. Náklad běžných ZA se ustálil na 200 ks. A já začal vyrábět další model, Ceolan, abych se zbavil zbytků na skladě.

V roce 2000 jsme vydali 4 čísla ZA v novém designu, z toho jeden 120 stránkový Speciál na Avalcon. Ceníme si spolupráce s Janou Rečkovou, E.Kocourkem, Jaroslavem Polákem, Karlem Šlajsnou, kteří nás zásobují povídkami, i spolupráce s Karlem Šebou, který je autorem obálek a ilustrací. Avalcon se opět rozrostl, navštívilo ho 350 lidí, přibyl program i díky tomu, že byl čtyřdenní, nově jsme začlenili do programu demopárty. Činnost LPN se bohužel smrskla jen na mé vlastní aktivity. V rámci Avalonu jsme založili Společnost Acylpyrina Hystepse, která si dala za úkol zmapovat působení českého génia AH. Vrátil jsem se do Rady Čs. Fandomu. Ale hlavně jsme v polské Gdyni na Euroconu 2000 úspěšně kandidovali na pořádání Euroconu 2002 v Chotěboři.

Přerůstáme svůj Parcon

V roce 2001 počet účastníků Avalconu (485) přerostl počet účastníků našeho vlastního Parconu 98, program byl obrovský, opět čtyřdenní, v sobotu běžel dokonce v osmi programových liniích, jinak v sedmi. Nové soutěže Můstek je váš (Star Trek) a Létající koště měly úspěch, v dalším roce jsme se rozhodli v Můstku pokračovat. Založili jsme oficiální občanské sdružení SFK Avalon a Liga podpory neofanů. Ve velkém počtu jsme se zúčastnili Raukonu, já osobně pak byl na celkem 13 conech a dvou poradách.

Na konci roku 2001 jsem změnil zaměstnání, měl jsem stále méně a méně času a bohužel i nadšení pro klub a Avalcon/Eurocon, protože ačkoliv vzrůstají nároky účastníků na dokonalost conu a tedy na můj (a nejen můj, pochopitleně) čas, nevzrůstá jejich ochota platit odpovídající peníze za vstupné, což stojí další čas při hledání alternativních cest zajištění nejlepšího technického vybavení a programové bohatosti, jaké kdy na conech byly. A přichází i únava a jiné starosti, respektive priority (oženil jsem se) nejen u mě, ale i u ostatních členů klubu. Naštěstí přibývají noví, v současné době je nás 26 (z toho 5 dívek) a čestnými členy jsou Jana Rečková, Jan Kantůrek a Františka Vrbenská. Scházíme se zhruba jednou za tři týdny, ale schůzky jsou většinou věnovány přípravě Euroconu, takže nejsou až tak zábavné.

Účast na dalších conech

Účastnili jsme se v různé sestavě už desítek conů: Parcony od 93, Dracony od 95, Minicony od 94, všechny Pragocony, Bohemiacony, Opatcony, Raukony, také Istrocony, Zeměplochacon, MiniParcon, DNH con, Neoconíček, Elfcon. Pochopitelně nezapomínáme ani na porady Fandomu a Večery Fantazie, které pořádáme pro chotěbořskou veřejnost.

Eurocon 2002

Eurocon měl být a nakonec byl největší (překonaný až Festivalem fantazie od roku 2006 a PragoFFestem 2011) a v mnoha dalších parametrech nejlepší akcí a přes zkušenosti nasbírané na těchto akcích byl zkušeností úplně jiného druhu. Právo pořádat Eurocon 2002 jsme získali na Euroconu 2000 v Polsku.

Eurocon 2002 navštívilo neuvěřitelných 1300 účastníků a zhlédli 250 pořadů, 125 projekcí a velkou řadu turnajů a her na připojeném Gameconu. První Eurocon v ČR znamenal obrovský úspěch našeho klubu a částečně i fandomu, protože ať už přednáškami nebo jinou pomocí se na něm podílelo vícero lidí. Přesto se našla řada rýpalů, kterým vadily naprosté malichernosti a dokázali nám tak úspěch pěkně otrávit. To vyvrcholilo na jarní poradě SF klubů v Šumperku, kde hlasující dali při oceňování počinu za uplynulý rok přednost Istroconu před Euroconem, což mj. vedlo k vystoupení SFK Avalon z Čs. fandomu. Ale zpět k roku 2002. Eurocon znamenal pro klub a hlavně mě obrovské vypětí sil, hlavně psychických, ale jak stoupalo zapojení členů klubu do příprav a jak jsem viděl nadšení Tomáše B., Pavla B., obětavost Pavla K., Ládi P. Petra B. a dalších, začal jsem mít znovu chuť po Euroconu neskončit Avalconem na rozloučenou, ale opřít se do toho ještě více. Přes pár rozčilujících momentů hrál náš pořadatelský tým skutečnou týmovou hru a i mladí členové se vytáhli. Pomoc gymnazistů a skautů, kteří prakticky bez odměny věnovali spoustu svého volného času zábavě jiných, byla také obdivuhodná. Veškeří škarohlídi, rýpalové a problémáři by se měli stydět a být vděční. Zejména s Tomášem jsme pak vymysleli koncept na rok 2003, který měl být určitým přechodem ke konečnému konceptu akce.

V roce 2002 jsme ještě narychlo uspořádali Avalcon Speciál, v termínu 27.-29.12., na kterém se sešlo 185 účastníků, kteří si krásně užili povánoční čas.

Po Euroconu

Jaro roku 2003 nebylo radostné nejen kvůli poradě SF klubů, protože ani Akademie SF, F a H neocenila první Eurocon v ČR a cenu věnovala nějaké knize, běžnému komerčnímu počinu. Přípravy na Festival Fantazie (opět s Parconem) byly podstatně méně náročné, než na Eurocon a zapojení Pavla Bačkovského, ze kterého se stal druhý hlavní organizátor, znamenalo velký posun vpřed v automatizaci přihlašování, tvorbě našich stránek atd. Už v průběhu příprav jsme si často říkali, že bychom nejraději rok 2003 přeskočili a udělali rovnou lépe další rok, ale to jen svědčí o naší chuti pokračovat dál ve vylepšování. Rok 2003 byl komplikovaný dvěma faktory - oba svátky vycházející na víkend a nedostupnost internátu Obchodní Akademie. Náš spor s paní ředitelkou OA a krajským úřadem plnil stránky novin, nicméně jsme prohráli a rekonstrukce sociálek na ubytovně nebyla posunuta ani o pouhý týden. Řada fanoušků tak na FF nepřijela, řada byla postižena problémy s ubytováním. 28.6. začal Filmový Festival Fantazie, na kterém bylo představeno 30 filmů v kině a další projekce v KD Junior, 2.7. pak akce přešla v FF Parcon-Avalcon a FF GameStar. Připojenou akcí byl pak ještě víkendový Literární festival Vysočina. Troufáme si říci spolu s drtivou většinou 1030 účastníků, že se FF povedl a přestože nepřesáhl kvality Euroconu, v lecsčems se mu vyrovnal.

Na 24.-26. říjen jsme přichystali třetí Avalcon Speciál, kterého se zúčastnilo 100 fanoušků, a pomalu začali připravovat i další ročník Festivalu Fantazie, v konečném konceptu.

Úspěch nového konceptu

Futurecon 2004

Úplně mimo řadu FF a Speciálů stojí jednorázový počin FutureCon, pořádaný při příležitosti otevření nového Vzdělávacího centra Hewlett-Packard. První jeho den byl určen zaměstnancům HP, druhý den zákazníkům Vzdělávacího centra, třetí v sobotu pak fanouškům. Byla to zajímavá zkušenost, ale neopakovatelná.

Festival Fantazie 2004

Nový koncept se velmi osvědčil, kombinace filmů, TV dokumentů a přednášek umožnila zažít neopakovatelnou fantastickou dovolenou asi 220 účastníkům, kteří u nás strávili celých 10 dní FF, ale i dalším. Celková účast 740 fanoušků byla trochu zklamáním, ale vše vynahradila skvělá atmosféra a výborný program. Koncentrace programu do kina, KD Junior a haly umožnila velké prolínání skupin fanoušků a přispěla k živé atmosféře. FF zachránily naše tisíce brigádnických hodin ve vybydleném hoteluVysočina, který jsme uvedli jakž takž do stavu, kdy se v něm dalo aspoň přespat. Nároky účastníků stoupají a stále menší je procento těch, kteří se spokojí se spacáky. Je to pochopitelné i vzhledem k délce akce, ale pro nás to znamenalo získat další lůžka nebo skončit FF navždy. Podařilo se získat hotel a nějaké základní vybavení do něj.

Avalcon Speciál 2004

Ještě jedna skvělá zkušenost nás čekala na podzim, .... DOPLNÍME

Festival Fantazie 2005

Po nechutných tahanicích kolem hlasování o místu Parconu 2005 jsme těsným vítězstvím s rozdílem jednoho jediného hlasu před Richardem Klíčníkem s kandidaturou Brandejsa získali právo pořádat opět Parcon. Přípravy probíhaly obzvlášť těžce, nejen vzhledem k řadě absolutních novinek v programu a ve službách, nejen kvůli komplikacím s nedostatkem ubytování, ale i kvůli rostoucímu zatížení v mé práci, diplomce a státnicím Pavla Bačkovského. FF2005 se skvěle povedl jako celek, zúčastnilo se ho 1220 účastníků s velmi dobrou průměrnou délkou účasti mezi 4,5 a 5 dny, ale zároveň znamenal pro nás dva hlavní pořadatele zlom - pokud bychom pro příští rok nebyli schopni zorganizovat FF jinak, museli bychom se rozhodnout o jeho ukončení. V současné době proto připravujeme FF2006 tak, abychom lépe a snadněji zvládli základní organizaci i řadu detailů. Několik nepovedených detailů totiž neúměrně snižuje spokojenost zejména nevěřitelně náročných starších fanoušků, kteří už zapomněli, jaké dřív cony bývaly a nedokáží ocenit obrovský pokrok, kterého jsme dosáhli my při pořádání FF, přestože ho stále pořádáme jako fanoušci.

Avalcon Speciál 2005

Ještě jedna skvělá zkušenost nás čekala na podzim, .... DOPLNÍME

Festival Fantazie 2006

Festival Fantazie 2006 měl obrovský úspěch a ohlasy jsou prakticky jen pozitivní. S výjimkou problému s posunem zahájení registrace o několik hodin (ovšem kompenzovaného možností vstupu v pátek i bez registrace) jsme neshledali žádné větší organizační ani jiné problémy, změny programu apod. K doladění pro další rok je pár drobností, ale osvědčilo se jak oddělení výdeje materiálů od samotné registrace, tak přízemní hospůdka s točeným pivem a grilovaným masem, rozšíření linií, PC herna v hale i další novinky. Celková účast 1550 účastníků je rekordní, největší účast jsme zaznamenali ve středu, přes 1000 fanů. Celkem asi 8500 člověkodní nás řadí mezi střední kulturní festivaly v ČR a jednoznačně nás pasuje na největší con ve střední a východní Evropě. Počet pořadů přesáhl 800! FF 2007 vidíme velmi pozitivně, protože FF06 opět potvrdil správnost konceptu, zaplatil se, ale zaplatil i ztrátu naakumulovanou z předchozích ročníků. Jsme tedy téměř na nule a můžeme s nadějí hledět na možnosti získání sponzorů, grantů, dotací, které se nám letos ještě vyhnuly. Postoupili jsme dále i v organizaci a máme jasno, jaké změny k lepšímu a jaké změny k méně náročnější přípravě máme udělat tak, aby FF mohl pokračovat dále.

Festival Fantazie Speciál 2006

Ještě jedna skvělá zkušenost nás čekala na podzim, .... DOPLNÍME

Festival fantazie 2007

Festival fantazie 2007, ... jak to říci, aby to nevypadalo divně... Měl ještě větší úspěch než ten obrovský úspěch roku 2006 :-). Nenastal už ani problém s registrací, naopak, začala včas a probíhala velmi hladce díky dotažení nového systému do praxe. Celková účast 2135 účastníků je rekordní, největší účast dosáhla 1300 účastníků v jeden den. Jsme největší con ve střední a východní Evropě, ComicsSalon v Bratislavě je jediným dalším kandidátem na tento titul díky množství účastníků, ale podstatně menší v ostatních parametrech. Počet pořadů přesáhl 1200! Nicméně i přes obrovský úspěch se nepodařilo vytvořit finanční rezervu (kvůli vysokým výdajům včetně např. klimatizace přízemního sálu KD a tak nás zase straší, co bude v roce 2008. Postoupili jsme dále i v organizaci a máme jasno, jaké změny k lepšímu a jaké změny k méně náročnější přípravě máme udělat tak, aby FF mohl pokračovat dále. Ale proti tomu jde neustále rostoucí vytížení v práci, uvidíme, co vydržíme.

Festival fantazie Speciál 2007

Ještě jedna skvělá zkušenost nás čekala na podzim, .... DOPLNÍME

Festival fantazie 2008

Festival fantazie Speciál 2008

Festival fantazie 2009

Festival fantazie Speciál 2009

Festival fantazie 2010

PragoFFest 2010

Festival fantazie Speciál 2010

PragoFFest 2011

Festival fantazie 2011

Parcon = Festival fantazie Speciál 2011

Fancity 2011

PragoFFest 2012

Festival fantazie 2012

Fancity 2012

PragoFFest 2013

 

Festival fantazie 2013

Fancity 2013 - FF Speciál 2013

Silicon 2013

PragoFFest 2014

 

Festival fantazie 2014

Fancity 2014 - FF Speciál 2014

Silicon 2014

PragoFFest 2015

 

Festival fantazie 2015

Fancity 2015 - FF Speciál 2015

Silicon 2015

PragoFFest 2016

Festival fantazie 2016

Fancity 2016 - FF Speciál 2016

 

Silicon 2016

PragoFFest 2017

Avalcon Classic 2017

Festival fantazie 2017

Fancity 2017 - FF Speciál 2017

Silicon 2017

PragoFFest 2018

 

Festival fantazie 2018

snad někdy doplníme

 

Držte nám palce, aby se nám podařilo najít způsob, jak FF sérii rozvíjet i nadále. Díky.


Václav Pravda